Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z seniorami o bezpieczeństwie – świadomy znaczny chroniony

Data publikacji 18.05.2018

W czwartek (17 maja) sulęcińscy policjanci spotkali się z członkami Klubu Seniora w Sulęcinie. Powód? Bezpieczeństwo przede wszystkim! Podczas pogadanki funkcjonariusze poruszyli temat odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym, przestrzegali także przed coraz to nowszymi metodami oszustw, których adresatami są osoby starsze. W spotkaniu uczestniczył Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta, który omówił przypadki nagannych praktyk rynkowych wobec seniorów.

Tuż po godzinie 10.00 rozpoczęło się spotkanie. Organizacja przedsięwzięcia to efekt współpracy pomiędzy Policją a Caritas Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej w ramach aktywizacji osób starszych 60 +. Sulęcińscy policjanci przy wsparciu Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta Pani Agnieszki Bartosik – Rzyczkowskiej przeprowadzili pogadankę skierowaną do osób starszych, która podzielona została na trzy bloki tematyczne. Pierwszy z nich dotyczył bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Omówione zostały podstawowe zasady poruszania się po drodze w roli osoby pieszej, rowerzysty oraz kierującej samochodem. Przypomniano jak ważnym elementem jest odblask, co wchodzi w skład obowiązkowego wyposażenia roweru oraz o zasadzie ograniczonego zaufania, którą kierować winni się wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Kolejna część spotkania dotyczyła oszustw, których ofiarami najczęściej padają seniorzy. Przykłady nieuczciwych praktyk przytoczonych przez asp. szt. Andrzeja Barcińskiego wzbudziły duże zainteresowanie oraz wywołały dyskusję wśród uczestników. Okazało się, że wielu z nich otrzymywało propozycję zakupów różnego rodzaju produktów, czy to podczas wizyt tzw. domokrążców, czy też podczas rozmów telefonicznych. Poinstruowani zostali oni jak w przyszłości zachowywać się w podobnych sytuacjach oraz na co zwracać uwagę, aby nie zostać oszukanym. Omówiona została również charakterystyka przestępstw na tzw. „wnuczka” oraz „policjanta”.  Pani Agnieszka Bartosik – Ryczkowska wskazała, iż istotnym problemem oraz źródłem wielu nieuczciwych praktyk jest sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa – podczas pokazów, prezentacji, wykładów itp. Seniorzy poddawani są zaawansowanym metodom marketingowym, którym trudno jest się oprzeć. W rezultacie bardzo często nabywają rzeczy wątpliwej jakości, za cenę dużo wyższą od ich obiektywnej wartości. Takim zakupom nie rzadko towarzyszy zaciąganie wieloletnich zobowiązań kredytowych. Jak podkreśliła, nie w każdym przypadku prawo daje możliwość odstąpienia od umowy, ponadto nie zawsze konsumenci są w stanie zareagować odpowiednio szybko i wycofać się z podpisanego zobowiązania. Właśnie dlatego tak ważnym elementem jest działanie prewencyjne oraz współpraca pomiędzy instytucjami oraz podmiotami, których zadaniem jest zapobieganie nieuczciwym praktykom.

Aktywizacja społeczna osób starszych to bardzo ważny element działalności profilaktycznej Policji. Inicjowanie oraz przeprowadzanie spotkań mających na celu uświadamianie seniorom jak unikać wszelkiego rodzaju zagrożeń nie tylko podnosi poziom ich społecznej świadomości, ale przede wszystkim wpływa na poprawę ich bezpieczeństwa.

 

Źródło:

st. post. Klaudia Richter

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Powrót na górę strony