Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkania profilaktyczne w ramach XII edycji projektu „Zapobieganie handlowi ludźmi”

Data publikacji 29.05.2018

Czym jest handel ludźmi? Jak nie stać się jego ofiarą? Gdzie szukać pomocy? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi udzielają policjanci podczas cyklu spotkań profilaktycznych, których adresatem jest młodzież szkół średnich.

Przed nami wakacje. Dla wielu okres wypoczynku, beztroski i wyjazdów. Inni ten czas przeznaczą na podjęcie pierwszej pracy, nie rzadko poza granicami kraju. Do jednej jak i drugiej grupy skierowany został projekt profilaktyczny „Zapobieganie handlowi ludźmi”. Jest to kolejna, XII już edycja. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości wiktymologicznej młodzieży. Co to oznacza? Im więcej wiemy, tym jesteśmy bezpieczniejsi. Przestępstwo handlu ludźmi ze względu na swój złożony charakter jest trudne do wykrycia i udowodnienia. Dlatego tak ważnym jest prowadzenie działań profilaktycznych skierowanych szczególnie do młodzieży, która chętnie podróżuje, chcąc przeżywać przygody lub po prostu sobie dorobić. W czwartek (24 maja) asp. szt. Andrzej Barciński odwiedził uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie oraz Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Podczas spotkań przedstawił on definicję handlu ludźmi. Szeroko omówił, jak należy przygotować się do wyjazdu, szczególnie do podróży poza granice naszego kraju oraz jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że nasze bezpieczeństwo jest zagrożone. Aspirant Barciński przedstawił młodzieży aplikację na telefon SAFE, która składa się z gry oraz wielu przydatnych informacji o zjawisku handlu ludźmi. Gra ma na celu wczucie się w losy młodej osoby, która postanowiła wyjechać do pracy za granicę. Podejmując odpowiednie decyzje w grze, musisz wyplatać się z niebezpiecznej sytuacji, jaką jest stanie się ofiarą handlu ludźmi. Tylko od Ciebie zależy, czy bohaterowie zakończą swoją podróż i będą pracować za granicą bezpiecznie, czy też zostaną wykorzystani. Informacje jakie możemy odszukać w aplikacji dotyczą rad, w jaki sposób przygotować się do podróży za granicę, przydatne kontakty, listę rzeczy, które warto zabrać ze sobą oraz kontakty do instytucji, które pomogą w trudnej sytuacji. Podczas spotkania, uczniowie zostali zapoznani z materiałami, które oferuje Fundacja La Starda, w tym z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej fundacji. Zakończeniem spotkania było wyświetlenie spotów filmowych o rzeczowej tematyce oraz wypełnienie ankiet oceniających zajęcia.

 

Pamiętajmy! Zjawisko handlu ludźmi może dotknąć każdego. Nasza świadomość oraz wiedza w tym zakresie pomogą w podejmowaniu decyzji, co do ewentualnego wyjazdu oraz podjęcia pracy. Zwracaj uwagę na niepokojące sygnały! Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Poniżej, link do strony fundacji La Strada:

http://www.strada.org.pl/

 

Źródło:

st. post. Klaudia Richter

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

 

Powrót na górę strony