Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na wnuczka, na policjanta – nie z nami te numery mówią seniorzy

Sulęcińscy Policjanci we współpracy z przedstawicielem nadleśnictwa w Sulęcinie edukowali seniorów na temat oszustw oraz jak unikać zagrożeń, jak się przed nimi bronić i gdzie szukać pomocy. Działania prowadzone są pod hasłem "Seniorze nie daj się oszukać".

W środę w Sulęcińskim Domu Joannitów policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie spotkali się z seniorami uczestnikami zajęć Dziennego Domu Senior Plus, gdzie przeprowadzono pogadankę na temat oszustw na tak zwanego wnuczka, policjanta, pracownika Zakładu Usług Społecznych i innych. Współpraca policji ze społeczeństwem niesie za sobą wiele korzyści dla obojga stron. Tym razem to policjanci przekazywali swoją wiedzę naszym seniorom. Uświadamiano jak duże zagrożenie niesie rozmowa z nieznajomym czy zapraszanie ich do domu. Potrzeba poczucia niesienia pomocy bliskim sprawia, że osoby starsze nie zawsze są czujni i potrafią ocenić czy przypadkiem nie stają się właśnie ofiarą przestępcy. Głównie takie oszustwa rozpoczyna niespodziewany telefon od nieznajomych osób i nie jest ważne to czy się przedstawili czy nie. Równie często otrzymują połączenia od rzekomych wnuków lub innych członków bliższej czy dalszej rodziny. Podczas tych rozmów sprawcy usiłują wprowadzić niepokój seniora wskazując, że znaleźli się ich bliscy w sytuacji zagrożenia zdrowia, życia lub więzienia.  Uczestnikom spotkania rozdano również ulotki w ramach działań pod hasłem  „Seniorze nie daj się oszukać”. Zachęcano też do korzystania z aplikacji RSO Regionalny System Ostrzegania służący do przekazywania komunikatów o każdym oszustwie w naszym województwie a także innych zagrożeniach. Natomiast przedstawiciel Nadleśnictwa w Sulęcinie Pani Kinga Adamska-Gerber przybliżyła seniorom zasady bezpieczeństwa w czasie wypraw do lasu. Jak się do tego przygotować, o czym pamiętać i na co zwracać uwagę by bezpiecznie wrócić do domu. Seniorzy dowiedzieli się, że umieszczane numery na słupkach granicznych w oddziałach, numery oznakowanych stosów drewna i tzw. paśników mają ogromne znaczenie i pomagają w odnalezieniu osoby, która zagubiła się w lesie.

Pamiętajmy, że edukacja na rzecz bezpieczeństwa dotyczy nas wszystkich nie tylko najmłodszych. Sposoby działania sprawców przestępstw zmieniają się z czasem i wczesne reagowanie pozwoli na znaczne ograniczenie oszustw skierowanych przeciwko seniorom. Bezpieczeństwo w naszym domu zależy od nas samych.

asp. szt. Andrzej Barciński

  • Starsza kobieta w maseczce siedzi przy stole i ogląda kartę
  • Policjant w mundurze stoi przed uczestnikami spotkania i pokazuje ręką na jakiś przedmiot
  • Uczestnicy spotkania siedzą i patrzą w kierunku ekranu, gdzie wyświetlany jest film
  • Policjant prowadzi rozmowę z seniorami, wszyscy są w maseczkach
  • Pracownica Lasów Państwowych prowadzi rozmowę z seniorami
  • Pracownica Lasów Państwowych rozdaje upominki senioromi
Powrót na górę strony